jv
Viki 2011.12.30. 21:24

Amit az jvrl tudni kell-
jv, janur 1.
Az kori Rmban mrcius elsejvel kezdtk az vet. Janur elseje a Julius Caesar-fle naptrreform utn vlt vkezd napp, melyet Janus tiszteletre nagy nnepsgekkel, lakomkkal s ajndkozssal nnepeltek meg. A keresztny egyhz ppen ezrt e napot Krisztus krlmetlsnek nnepv tette. Magyarorszgon az egsz kzpkoron t az v kezdett karcsonytl, december 25-tl szmtottk. A janur elsejei vkezdet a Gergely-fle naptrreform (1582) ta vlt ltalnoss, vglegess 1691-ben, amikor XI.Ince ppa (1676-1689) tette meg e napot a polgri v kezdetv. (Az egyhzi v advent els napjval kezddik.) A vltoz vkezdet kvetkeztben az vkezd szoksok s hiedelmek szthzdtak az adventi idszak kezdettl mrcius elejig.
Julius Ceasar naptrreformja
A Julin-fle naptr Julius Ceasar nevhez fzdik. Hogy a rmai pontifexek ltal kezelt naptr rezhet zavarain segtsen, a Kr. eltti 46. vben kiadott rendelettel megreformlta a rmai naptrt. A rmai egyhzban e naptr hasznlatban volt a kzpkor vgig, XIII. Gergely ppa (1572-1585) naptrreformjig, a keleti egyhzban viszont napjainkig ezt a naptrt kvetik.

Gergely ppa naptrreformja
A Julianus naptr hibja miatt a XVI. szzad vgn a naptrszmts mr kb. 10 nappal volt elrbb a tnyleges idnl. A Julianus-naptr hibjnak kikszblsekor elszr is arra volt szksg, hogy behozzk az elmaradt napokat. XIII. Gergely ppa (1572-1585) egy bizottsg javaslata alapjn gy oldotta meg a problmt, hogy 1582. oktber 4-e utn rgtn 15-nek az rst rendelete el.
Janus
Ktarc rmai isten. volt a vroskapu, a vrosba val bemenetel s az tra kels oltalmazja. Ksbb tvitt rtelemben mr mindenfajta kezdet s vg istene. Nevhez kapcsoldott az arats kezdete, a hadba vonuls, s mindenfajta tra kels. Az v els hnapjt is rla neveztk el Januarius-nak, mivel a visszatekintst s az eljvendt is szimbolizlja. ltalban ketts (elre s htra tekint) arccal brzoltk, frfialakban. Alakja kapcsolatot mutat a Napisten-szimbolikval is. A kt gi ajt, a felkel s a lenyugv Nap rzje, s egyben a tli s a nyri napfordul irnytja. Ilyen esetekben brzolsakor kt arcn a Nap s a Hold lthat.
Az j v els napjaihoz idjrsjslsok, az llattartssal kapcsolatos szoksok, szerencsejslatok, tilalmak, s klnbz egszsgvarzsl eljrsok kapcsoldnak. Az gyerekek s felnttek jrtk a falvakat, s kszntket mondtak minden hznl.
Idjrsjslsok
A gazdasgi let kedvez alakulst nagy mrtkben befolysolta az idjrs, gy nem vletlen, hogy az nnepek, jeles napok szinte kivtel nlkl az idjrsjsls alkalmai is voltak. "Ha jesztend napjn szp napfnyes id van, az j esztendt jelent" tartottk pl. a bukovinai magyarok. A dlvidki magyarok npi idjrsjslsa szerint "janur 1. jv napjn, ha csillagos az g, rvid lesz a tl, ha piros a hajnal, akkor szeles lesz az esztend."
llattartssal kapcsolatos jvi szoksok
Az llattartssal kapcsolatos jvi hagyomnyok kztt megtalljuk a tykok abroncsbl etetst, mely sokfel Luca-napi szoks. Azrt tettek a tykok kr abroncsot, hogy szt ne szledjenek, s egsz vben hazatojjanak. Hajdbszrmnyi hiedelem szerint j tojk lesznek a tykok, ha jvkor mindegyiket tdugjk a ltra fokn.
Jslatok az jesztendre
Az jesztendei jsl, varzsl eljrsoknak igen fontos rsze volt a tpllkozs, megszabott telek fogyasztsa, illetve bizonyos telek tiltsa. Jl ismert a baromfihs evsnek tilalma, mert gy tartjk, a baromfi elkaparn, kikaparn a szerencst. Disznhst kell enni, mert a diszn eltrja a szerencst. Elnyben rszestik ilyenkor a szemes termnyeket (lencse, rizs, kles), abban a hitben, hogy a sok apr mag pnzbsget jelent a kvetkez esztendben. jvi els ltogatnak frfit vrtak, mert gy vlik, ez szerencst hoz. Volt azonban az llattartssal kapcsolatosan is jelentsge. Ugyanis frfi ltogat esetn hm llatszaporulatra, n esetn nstny llatokra szmtottak a kvetkez esztendben. ltalnos hiedelem, hogy ami e napon trtnik valakivel, az ismtldik egsz vben. Ezrt igyekeztek a veszekedstl is tartzkodni. gy tartottk, akit ezen a napon megvernek, azt egsz esztendben verni fogjk.
Tilalmak
Kzismert az a hiedelem, hogy jv napjn semmit sem adnak ki a hzbl, mert akkor egsz ven t minden kimegy onnan. A bukovinai s moldvai magyaroknl ezen a napon, ha kisepertk a hzat, eltettk a szemetet, mert attl tartottak, ha kidobnk, ezzel a szerencst vetnk ki. A Gyimes-vlgyi magyarok a trgyt sem vittk ki az istllbl. ltalban munkatilalom volt, mint a legtbb jeles napon. Nem volt szabad fzni, mosni, varrni, llatot befogni stb. Mosni mr karcsony els napjtl tilos volt janur 2-ig. Nem lehetett mosott, felakasztott ruha a hzban, mert - a szradni kitett brk pldjn - az sok elhullott llatot jelentene a kvetkez vre.
Egszsgvarzsl eljrsok
Szoks volt jvkor korn reggel a ktnl mosdani, hogy egsz vben frissek legyenek. A szegedi tjon pl. az jkigysiak a ktnl mosdottak, korn kelve. Napkzben sem fekszenek le, hogy a kvetkez esztendben nehogy betegesek legyenek. A tpaiak szerint a fekv betegeknek is fel kell kelnik ezen a napon, nehogy egsz vben az gyban fekdjenek. Tartzkodnak az sszeszlalkozstl is.
|