A kutya szeme nagyon hasonlt az emberhez, de azrt van kztk egy-kt klnbsg, gy a kt faj ltsa, s lttvolsga sem egyforma. A szem kt f rszt a szemlencse vlasztja el egmystl. A kutya nvekedse sorn a szemlencse is np, a nvekedshez szksges anyagokat a szemlencsetok l sejtrtege szolgltatja.
A szem hrom "burka"
A kutya szemnek 3 rtege elrl htrafel haladva az nhrtya; a kzps rteg, amely a szivrvnyhrtybl, a sugrtestbl s az rhrtybl ll; valamint az ideg- vagy recehrtya.
Az nhrtya ell az tltsz szaruhrtyba megy t. Az rhrtya fnyvisszaver rtege a rapetum lucidum.
A szivrvnyhrtya egy izomgyr, amely idegrendszeri utastsok alapjn, a fnykpezgp blendenylshoz hasonlan szablyozza a szembe jut fny mennyisget. A sugrtestbl indul ki a lencst felfggeszt s mozgat rostkteg. Emellett a sugrtest szerepet jtszik a kpnek a recehrtyra val fokuszlsban, s az ltala elvlasztott nedv a szaruhrtyt tpllja.
A retina
aA recehrtya vagy retina a szem bels fnyrzkeny rtege. Ktfajta fnyrzkeny sejtet tartalmaz: az gynevezett plcikkat s csapokat. A plcikasejtek igen rzkenyek, gyenge fnyben is mkdnek, de sznrzkelsre nem alkalmasak. A csapsejtek csak kellen ers fnyben ltjk el feladatukat, de a sznltst is lehetv teszik. A kutyk retinjban tallhat fnyrzkel sejteknek csupn az 5 szzalka csapsejt, a tbbi plcika, ezrt a kutyk valsznleg sznvakok: feketben, fehrben s a szrke rnyalataiban ltjk a vilgot.
A szemhj
A kutyk szemhjnak szmos jellegzetes tulajdonsga van. A fels szemhj alatt tallhat knnymirigy a szaruhrtya nedvesen tartsrl gondoskodik; hinyban knnyen kiszradhatna s begyulladhatna a szaruhrtya. Specilis knnyelvezet rendszer gondoskodik arrl, hogy a kutya szembl ne csorogon llandan a knny. Mind a fels, mind az als szemhj bels zugban van egy rvid knnycsatorna, ezek jobb- s baloldalt egy-egy knnymirigyek vladkt az orrregbe vezetik. Klnbz okokbl e csatornk s vezetkek eltmdhetnek; ilyenkor orvosi beavatkozsra van szksg.
A szempillk:
A kutyk fels s als szemhjt egyarnt szmepillk szeglyezik. A nem megfelel helyzet szempillk srthetik az llat szemt. A szemhly rendellenessgeire, kztk a szemhjbefordulsra s - kifordulsra egyes fajtk klnsen hajlamosak / Az n moszkvai kutymnak a szempillja az els szemhjon bevan fordulva./
A harmadik szemhly
A kutyknak egy harmadik, pisloghrtynak nevezett szemhjuk is van. Ennel legnagyobb rszt eltakarja az als szemhj, s csak pigmentlt szlnek kis rsze lthat a szem sarkban, az orr mellett, br egyes fajtknk gy is igen feltn. A pisloghrtya gy mkdik, mint az ablaktrl: vdeszz, melynek feladata a szmbe kerlt idegentestek eltakartsa. Ha a szem hirtelen htrbb hzdik a szemgdrben, vagy az regeds, esetleg valamilyen betegsg kvetkeztben mlyebbre spped, a pisloghrtya jobban elrebomborodik. Ha minden tmenet nlkl vlik lthatv, s az is marad, az betegsget vagy enyhe fjdalmat jelezhet. Tartsuk szemmel az llatot, nem mutatkoznak-e rajta egyb krtnetek.
|