A szukk ltalban 6-12 hnapos korukban tzelnek elszr- a kisebb fajtk( lebek, terrierek) mr 6-9 hnapos korukban, az risi termetek azonban olykor lehet, hogy csak 2 vesen.
A szukk ngy szakaszra oszthat ivari ciklusa( 1. prosztrusz.2. sztrusz.3. metsztrusz.4.ansztrusz) rendszerint 6-7 hnapig tart, br az ansztrusz idtartama igen vltoz. Egy kp a ciklusrl=
1. Prosztrusz: Ez az els szakasz amelylthat vltozsokkal jr. A szemremtest ltalban kiss megduzzad, s vztiszta vladk termeldik, amely ksbb vres lesz. A vladk sokszor szrevehetetlen marad, de a vrzs rendszerint mr nem, mg ha csak kisebb foltokat hagy is. Mivel a szukk tbbsge knyes a tisztasgra s hamar lenyalja a szemremtestrl a vladkot, a gazdnak nemegyszer az tnik fl elszr, hogy kutyja nyalogatja magt. Elfordu, hogy ers a vladkozs, de a szemremtest egyltaln nem duzzad meg, mskor nincs vladk, annl inkbb duzzanat. Fleg az ris termet kutyknl az sem ritkasg, hogy alig szrevehet a posztrusz kls jelei. Ebben az idszakban az szuka vonzza a kankutykat, elfgoadja az udvarlst, de przani ekkor mg csak a legtapasztaltabbak hajlandk.
2. sztruszA vrzs ekkora rendszerint elll. A szemremtest sem olyan feszes mr, br mg duzzadtabb a szoksosnl. Olykor vztiszta vagy szalmaszn vladk termeldik. Az llat keresi a kankutyk trsasgt, s przani is hajland. Azt szoktk mondani, hogy peters az sztrusz msodik napjn kvetkezik be, teht ezen a napon a legjobb proztatni. N a sikeres megtermkenyts eslye, ha a krdses nap tjkn tbbszr is proztatjuk az llatot.
3. Metsztrusz Gyakran nincsenek mr kls jelek, de a mhben a kzelg nyugalmi peridus belltig mg aktv folyamatok zajlanak. lvemhessg
A metsztrusz idszakban a hormonok az lvemhessgnek nevezett, igen kellemetlen llapotot idzhetik el. Olvashatod a szuka ivarszervi bajoknl menben. Ilyenkor a nem vemhes szuka vemhesnek rzi magt, vackot kszt kicsinyeinek, st a tejelvlasztsa is megindul. Ha ilyen tneteket tapasztalunk forduljunk llatorvoshoz.
4. Ansztrusz Vltoz idtartam nyugalmi idszak, amikor a szuka ivarszerveinek aktv mkdse sznetel. |